Čekací doby v nemocnicích: Nejdéle si počkají pacienti na dětské urologii VFN v Praze

Podívali jsme se na stránky českých fakultních nemocnic a porovnali jsme, jak dlouho si v nich počkáte na jednotlivé zákroky počkáte. Nejvíce informací o čekacích dobách naleznete na webových stránkách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a nejméně dat nabízí Fakultní nemocnice Ostrava. Ostravské čekací doby jsou zároveň nejméně aktuální, aktuálně (říjen 2019) odrážejí stav z roku 2016.

Například provedení totální endoprotézy kolene se nejdříve dočkáte ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde na tento zákrok pacienti čekají 4–8 měsíců. Nejhorší je pak situace v Ostravě, kde náhrady kyčelního a kolenního kloubu proběhnou až 2,5 roku po objednání. S vůbec nejdelší čekací dobou musí počítat pacienti dětské urologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se některých zákroků dočkají až po čtyřech letech. Při výměně kyčelního kloubu mají naději na rychlou změnu k lepšímu opět pacienti v Olomouci, kde mohou tyto operace proběhnout už po čtyřech měsících (čekání se však může protáhnout až na 15 měsíců). V Motole a ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se přitom čekání na totální endoprotézu kyčle zastavuje už na jedenácti měsících.

Svatá Anna v Brně je na tom nejlépe i z hlediska odstranění šedého zákalu, kterého se zde dočkáte do dvou až tří týdnů. V ostatních fakultních nemocnicích probíhají tyto operace až po třech měsících od návštěvy lékaře. Výjimkou je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde operace katarakty probíhá v horizontu osmi týdnů.

Fakultní nemocnice v Plzni se pyšní nejrychlejším vyšetřením na alergologii, jelikož se zde čekací lhůta zastavuje na pěti týdnech. Na obdobné vyšetření si naopak nejdéle počkají mladí pacienti pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, kde vyšetření na alergologii probíhá až po čtyřech měsících.